|
|
Тема: « Це – наше, і це – твоє!»Мета: доповнити знання
дітей про Батьківщину, формувати уявлення про Україну як суверенну державу з
давньою історією, багатою культурною спадщиною; розвивати в учнів творче
мислення, уяву, комунікабельність, уміння працювати в команді; створювати умови
для розширення пізнавальних інтересів у процесі практичного застосування знань;
виховувати любов до України, її традицій, звичаїв. |
Обладнання: атрибути для проведення гри «Брейн- ринг», прислів´я
про рідний край, вірші про рідну мову, карти з назвами команд, червоні нитки,
карта України, пазли «Збери Україну», кетяги калини, вишитий рушник, виставка
книг про Україну.
Хід уроку
І. Організація класу. Вітання з початком нового
навчального року.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
-
Сьогодні
на уроці ми поговоримо про чарівну землю, багату і щедру, співочу і сповнену
краси, прекраснішої за яку немає в світі. Проведемо урок у вигляді гри « Брейн-
ринг». Пропоную об ´єднатися в команди
« Барвінок», « Ромашка», «Вербиченька», «»Калинка» (на
невеликих аркушах паперу на вишитому рушнику написані назви команд, діти витягають
аркуш, займають свої командні місця)
(Повідомляються правила гри)
ІІІ. Оголошення теми , визначення
очікувань від уроку.
-
Сьогодні
ми будемо говорити про нашу неозору, сонячну країну -Україну.
-
Поміркуйте,
чому Україну називають нашим спільним домом? «Асоціативний кущ»
ІV. Робота над темою уроку
-А чи знаєте ви звідки походить назва « Україна»?
Існує багато легенд .Одну з яких ви зараз почуєте
(слухають аудіозапис)
І раунд «
Україна – наш прекрасний дім»
Команди дають відповіді на завдання кросворду.
1.
Автор
тексту Гімну України.( Чубинський)
2.
« Народне
прізвище» славетного українського письменника. (Кобзар)
3.
Вся
теперішня і колишня рідня. ( Рід)
4.
Стоїть
дівчина в намисті, посміхається із листя. ( Калина)
5.
Столиця
України. (Київ)
6.
Найбільша
річка України. (Дніпро)
7.
Народний символ,
священне дерево українців.( Верба)
ІІ раунд «Україна –
держава»
Україна - це не
тільки країна, а й держава. Кожна країна світу має свої символи: Державні Гімн,
Герб, Прапор.
(Підготовлені учні розповідають легенду про походження
символів).
У давні часи герби були символом роду, знаком його
уславлення. Герб тризуб запровадив на Україні київський князь Володимир
Мономах. Це зображення зброї: лук, меч, спис.
Так наші предки виборювали волю для свого народу.
- Що символізують кольори на Державному Прапорі країни?
- Яку назву має Державний Гімн України?
- Ім ´я автора музики ви називали, а хто є автором слів?
( Звучить фонограма Гімну України).
-
Як і кожна
держава, ми маємо свою Конституцію. А тепер питання командам:
-
Коли ми відзначаємо
День Конституції? (28 червня)
-
Коли святкуємо
День Незалежності країни? (24 серпня)
-
Як називається
Основний Закон України? (Конституція)
-
З якими
державами межує наша країна? (Росією, Молдовою, Білорусією, Болгарією і т.п.)
-
Головне
місто держави? ( Столиця)
-
Назвіть
легендарних засновників нашої столиці? ( Кий, Щек, Хорив, Либідь)
ІІІ раунд « Збери карту України»
Зараз я вам пропоную зазирнути до конвертів, які лежать
на ваших столах. У них схована карта нашої країни, але, на жаль, її зіпсували –
розрізали. А нам її потрібно зібрати до купи. Команда, яка зробить це першою,
підніме прапорець.
ІV раунд « Рідна
мова –колискова»
Жодна людина не може обійтися без мови та спілкування.
Пропоную вам дізнатись, як народні прислів ´я розповідають про значення мови в
житті.
Хвилини
поезії. Читання вірші про мову. Кожній команді дається
один вірш про мову. Дітям потрібно обрати оратора, та виразно прочитати вірш.
Мова є народним символом України. А народні символи – це
те, що найбільше любить і цінує народ.
V раунд «Народні
символи України»
На гроні калини зображені народні символи .
« - Ягідку зривай, символ називай!»
( рушник, вишита сорочка, верба, калина, барвінок,
писанка, хліб-сіль і т.п.)
-Крім названих вами, є ще й птахи-символи. Подумайте і
відгадайте,що символізують в українців такі птахи:
-Журавель( Символ туги за рідним краєм).
- Лелека ( Символ кохання, доброти).
Ластівка ( Символ матері).
Соловей ( пісенний символ України).
«Бережи свій
рідний дім»
-Люба дитино!
Україна- це твій рідний дім. Тут ти живеш. У ньому багато зелених лісів,
квітучих садів, глибоких річок. Поглянь навколо себе.ти побачиш , як скрізь
гарно- квіточки, травичка, пурхають метелики, співають пташки. У блакитному
небі сяє сонечко. Вдивляйся в красу, милуйся нею - і ти відкриєш для себе світ
доброти.
Бережи рідну землю. Не забруднюй свій рідний дім, щоб
тобі було приємно і затишно жити в ньому довгі роки. Ви знаєте, що цього року наша
країна святкувала свій славний ювілей – 25 років, ці роки були для нас зовсім
не простими, і зараз на Сході нашої країни відбуваються запеклі бої. Ми ж
хочемо бачити нашу землю мирною, квітучою, із її Заходом і Сходом, із Кримом. То
ж давайте сьогодні цією червоною стрічкою з’єднаємо усі частинки нашої неозорої
країни і сплетемо у серці нашої незалежної держави.
«Допоможемо одноліткам Луганщини!»
Ви знаєте, що діти, які проживають у зоні АТО теж хочуть
ходити до школи. Але у них не вистачає підручників, зошитів, ручок, олівців, кольорового
паперу, альбомів. Ми повинні долучитися
до акції допомоги цим діткам і подарувати їм часточку свого шкільного приладдя.
( По середині класу ставиться скринька у яку дітки по черзі складають
канцелярські товари).
Підсумок.
Журі оголошує результати інтелектуальної гри .
Нагороджуються переможці.