неділя, 31 січня 2016 р.

Цикл уроків читання "Заглядає в шибку казка"

Тема. Заглядає в шибку казка сивими очима.
Мета. Поглиблювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості, вчити розрізняти серед інших творів, орієнтуватися у їх особливостях; формувати навички правильного виразного читання, розвивати уміння відтворювати зміст прочитаного; виховувати любов та читацький інтерес до казок.


Обладнання. Картки із завданнями, запис казки, маски вовка і кози.

Хід уроку

І. Організація класу.
Дзвоник всім нам дав наказ –
До роботи швидше в клас.
Біля парти станем чемно –
Час хай лине не даремно.
ІІ. Мовна розминка.
1.     Чистомовка. Додай останнє слово.
За-за-за – замекала ...(коза).
Зу-зу-зу – прив’язали ми ...(козу).
Зо-зо-зо – йди сюди ...(козо)!
Зе-зе-зе – дід їй сіно ...(везе).
Зі-зі-зі – є що їсти ...(козі).
Зи-зи-зи – буде молоко нам від ...(кози).
2.     Розчитування.
а) вправи на розширення кута зору
                                  ка
                                  ати
Каз                            кар
                                  очка
                                  ковий
                                  итися
б) гра “Шифрувальник”
Прочитай слова, вставляючи пропущені букви:
Шк..л..р                                                   М..х..
Вч..т..ль                                                   С..р..к..
Л..к..р                                                       Ж..р..в..ль
Р..чк..                                                       Бдж..л..
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні ми вирушаємо у мандрівку до чудової країни.
На кожному уроці ми будемо відкривати для себе нове та цікаве. А як називається Ця чудова країна? Її назву ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Люблять мене діти всі:
І дорослі, і малі.
Різні я творю дива.
Здогадайся, хто така?
Є в мені тварини й люди,
Розповідають мене всюди. (Казка)
З перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Казки нам читали бабусі та мами, із задоволенням ви слухали їх у програмі “На добраніч, діти!”. Пригадайте, які казки вам полюбилися змалку? Про кого чи про що в них йдеться? Які вони мали назви?
Послухайте уривки з казок. Чи знаєте із яких вони казок? (Учитель читає уривки з казок, а учні називають їх).
ІV. Оголошення теми і мети уроку.
- Ви послухали уривки із казок, а тепер вчитиметеся самі читати і розповідати їх. І почнемо ми із казки ... А про кого ця казка, ви дізнаєтесь із загадок:
Біла копиця
Йде води напиться.
Хвицає ногами,
Буцає рогами,
Бородою трясе,
Молоко несе,
Ласує лозою,
Зветься ... (козою).
Невсипущий,
Хитрий,
Сірий,
Голоднющий,
Ікла шкірить.
Між кущами
Припадає
І поживу виглядає. (Вовк).
- Так, це казка “Вовк і козенята”.
V. Опрацювання казки “Вовк і козенята”.
1.     Робота над заголовком.
- Як ви думаєте, де відбуватимуться події?
- Які ще назви цієї казки ви знаєте?
2.     Слухання казки в записі.
3.     Перевірка первинного сприймання.
- Скільки було козенят?
- Що коза нагадувала діткам?
- Чому козенята не відчиняли дверей вовкові?
- За що коза похвалила діток?
4.     Словникова робота.
Читання “луною”.
Ліс                               хатинка                                  відповідають
Вовк                            материн                                 повернулася
Знову                          голосок                                   відімкнітеся
Чуємо                         зробила                                   відчинітеся
Накаже                       підслухав
5.     Читання казки учнями мовчки.
- Чому коза залишила козенят вдома самих?
6.     Вибіркове читання.
7.     Хвилинка відпочинку.
Дружно в ліс ми всі пішли,
Скільки тут грибів знайшли!
В кошики ми їх збирали,
Доки повними не стали.
Ще й побігали там трішки.
Натомили свої ніжки.
Поверталися бадьорі,
А про це вже знали в школі.
8.     Вправляння у виразності читання.
(Використовуються маски кози й вовка).
9.     Творча робота в парах.
Гра “Який склад загубився?” (картки на кожну парту).
Поверну..ся ко.. до..му і
похва..ла ді.. за те, що
вов..ві две.. не від..нили.
VI. Підсумок уроку.
-         Який розділ ми почали опрацьовувати?
-         Де тварини можуть розмовляти?
-         Чого навчила вас казка “Вовк і козенята”?
VII. Домашнє завдання.
Виразно читати казку, намалювати до неї малюнок.




















Тема. В очі лисицею, за очі – вовчицею.
Мета. Вдосконалювати навички правильного і виразного читання, вчити дітей давати характеристику дійовим особам; розвивати кмітливість, уяву, мовлення дітей; виховувати любов і інтерес до казок.
Обладнання. Плакат із плутанкою, малюнки головних героїв казки.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Продзвенів уже урок,
Розпочнемо наш урок.
Щоб урок пройшов немарно,
Треба сісти рівно, гарно.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Інсценізація казки “Рукавичка”. Слова автора читає учень із місця, решта учасників біля дошки (свої слова знають напам’ять)

ІІІ. Вправи на вдосконалення навичок читання

- Щоб ми гарно прочитали нову казку, необхідно розім’яти язичок та губки.
1.     Гра “Забий у ворота гол”
Ваші щічки – ворота, а язичок – м’яч. Торкаємося у роті язичком до щічок.
2.     Скоромовка (заучування).
Щіткою чешу щеня
Буде чистим пес щодня.
3.     Плутанка.
Прочитати плутанку, стежачи очима за лінією, що з’єднує букви.







(Потрудись, побігай, а тоді обідай).
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми продовжимо роботу над казками про тварин. А герої нашої наступної казки перед вами. Хто це? (Лисичка і їжак).
V. Опрацювання казки “Лисиця і Їжак”.
1.     Слухання казки (учитель читає казку не до кінця, а до слів “... виводок тетеревенят пасеться”).
2.     Придумування кінцівки казки учнями.
3.     Словникова робота.
невдале                                                     радощі
позирає                                                     праворуч
потупав                                                     голубонько
тугіше                                                      пасеться
солодкими оченятами                            побіжу
4.     Повторне читання казки учнями “ланцюжком”.
5.     Фізкультхвилинка.
Їжачок ішов лісочком
В мить згорнувся він клубочком.
А лисичка походила
Й їжачка того не з’їла.
6.     Аналіз казки з елементами вибіркового читання.
7.     Підготовка до діалогічного мовлення. Читання в особах.
8.     Мовно-логічне завдання.
На дошці написані слова, необхідно з’єднати стрілками характеристику із головними героями.
Слова для характеристики: підступна, зла, винахідливий, безсоромна, улеслива, хитра, кмітливий, хижа, ніжна.
VI. Підсумок уроку.
-         Із якою казкою ми познайомилися сьогодні?
-         Хто її автор?
-         Чи можна тварин – дійових осіб казки – назвати друзями?
VII. Домашнє завдання.
Читати і переказувати казку.
























Тема. До роботи плачучи, а до танців скачучи.
Мета. Вчити дітей правильно читати в особах; аналізувати вчинки дійових осіб, давати їм характеристики; виховувати бажання допомагати дорослим і один одному.
Обладнання. Картки із тестами, вправи для розширення кута зору, ілюстрації із казки, маски героїв.

Хід уроку

І. Організаційний момент.
Заглядає в шибку казка
Сивими очима,
Материнська добра ласка
В неї за плечима.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Тестування за казкою “Лисичка та Журавель”.
1.     Казка починається словами:
а) йшла Лисичка лісом;
б) були собі Лисичка й Журавель.
2.     Лисичка і Журавель зустрілися:
а) в полі;
б) в лісі.
3.     Першим запросив до себе в гості:
а) Журавель;
б) Лисичка.
4.     Лисичка була:
а) щедрою, доброзичливою;
б) скупою, бездушною.
5.     Лисичка подавала їжу:
а) у глечику;
б) у тарілці.
6.     Журавель був:
а) жадібним, хитрим;
б) ввічливим, поміркованим.
ІІІ. Вправи на вдосконалення навичок читання.
а) гра “Яке слово довше?”
Ніч – день
Зима – весна
Година – хвилина
б) Скоромовка
На печі, на печі смачні гарячі калачі.
Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
1) Який жанр усної народної творчості ми зараз вивчаємо?(Казка).
2) Хто автор цих казок? (Народ).
3) Гостродзьобий герой казки про невдале гостювання (Журавель).
4) Страшний звір, якому не вдалося обманути сімох діточок(Вовк).
5) Рудо хвоста, улеслива тварина, яка у всіх казках хоче тільки хитрувати і обманювати (Лисиця).
6) Мати сімох чемних, слухняних козенят (Коза).
7) Хто перехитрив навіть лисицю? (Їжак).

            3
 



 1   2                      7
                     5
                 4         6
 









V. Опрацювання казки “Колосок”.
1.     Слухання казки.
-         Як звали героїв казки?
-         Чому їх так звали?
-         У яку гру любили грати мишенята?
2.     Словникова робота.
                                     їс   ти
                            тіс                    то
                    по                                    тім
           тіль                                                    ки      
   пи                                                                       роги


                                 спе    кти
                           моло           тити
                 намо                            лотити
        замі                                                  сити
розпа                                                                лити

3.     Повторне читання вголос (“ланцюжком”).
4.     “Дикторське” читання.
-         Доведіть або заперечте мою думку словами із тексту:
1) Мишенята знайшли пшеничний колосок.
2) Півник поніс мішок із зерном молотити.
3) Мишенята замісили тісто, принесли дров, розтопили у печі.
4) Півник не пригостив мишенят пирогами.
5.     Читання казки в особах.
6.     Інсценізація уривка казки (від слів “Ох і зголоднів я!”).
7.     Робота над прислів’ями.
- Відшукайте продовження прислів’їв і скажіть, яке із них виражає головну думку казки.
Без трудів                                                  а хто ґави ловить.
Хто дбає,                                                   не їстимеш пирогів.
Хто діло робить,                                       той має.

VI. Підсумок уроку.
-         Чи вчинив Півник добре?
-         Як би ви вчинили на місці Півника?
VII. Домашнє завдання.
Читати казку в особах. Намалювати до неї малюнок.






























Тема. Хоч не пишно, аби затишно
Мета. Вчити виділяти в тексті дійових осіб, спостерігати за структурою і сюжетом казки; розвивати навички читання тексту в особах, правильно інтонувати речення; формувати уміння усно переказувати казку, зіставляючи зміст прочитаного тексту і ілюстрації. Виховувати увагу до мови казок.
Обладнання. Індивідуальні складові таблиці, карточки зі словами для контролю швидкості читання, малюнки до кросворда, малюнки тварин, ілюстрації до казки.

Хід уроку

І. Мовна розминка.
1.Гра “Впіймай звук”.
Квочка з курчатами
Качці з качатами:
Куд-куди?
 - На каруселі,
 - Там, де коники веселі,
Кататися!..
 - Який звук упіймали?
1.     Фонетична зарядка.
- Як кличе курчат курка?
- А качка каченят?
- А жаба жабенят?
- Яка пісенька у півня?
2.     Розчитування.
а) Контроль швидкості читання.
За 20 с учні повинні прочитати слова, надруковані на карточках
каже               кабан                зайчик               скраєчку
коли               жабка                вовчик              собачка
кущі               мишка              лисичка             сказав
куди               братик              сестричка          іклан
-                                                               Яка буква спільна для кожного стовпчика слів?
б) Гра “Згадай казку”.
Буква “Ка” казки складає,
А тому у вас питає:
     -  Розкажіть, в яких казках
Є герої з букви “Ка”?
Діти пригадують казки, або казкових героїв, в назвах яких є буква “К”.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми прочитаємо ще одну казку в назві якої є буква “к”.
Дізнатися назву казки ви зможете, розгадавши казковий кросворд. Пам’ятайте, усі слова кросворду починають на букву “к”.



 















Малюнки:   ковзани, корабель, кит, книга, ромашка, колосок, кавун, кулька, качка.
- То яку казку будемо читати? (“Рукавичка”).
-  Хто її автор?
ІІІ. Опрацювання казки “Рукавичка”.
1.     Слухання казки.
 - Яких героїв казки ви запам’ятали?
 - Де взялася у лісі рукавичка?
2.     Словникова робота.
шкряботушка                              біжить
скрекотушка                               де не взявся
побігайчик                                   вилазить
сестричка                                     суне
братик                                           влізла
іклан                                              плигає
набрідь                                           прибіг
- Прочитайте слова, правильно наголошуючи. Що об’єднує слова першого стовпчика? А другого?
3.     Повторне читання мовчки казки.
-         Чи в повному об’ємі казка у підручнику?
-         Якої частини немає?
4.     Аналіз казки з елементами вибіркового читання.
 - Прочитайте за порядком назви тварин, що оселилися у рукавичці.
-  Чому мишку названо шкряботушкою? А жабку – скрекотушкою? Кому лисичка – сестричка?
 - Кого звірі вже не хотіли впускати?
 - Скільки тварин поселилося у рукавичці?
5.     Гра “Посели у рукавичку.
Для гри треба малюнок рукавички, в яки можна запихати карточки із написаними першими складами назв тварин.
     За першим складом відгадайте тваринку. А з дошки прочитайте, як її звать у казці і яку дію вона виконує.
За...(зайчик-побігайчик прибіг)...
Жа...(жабка-скрекотушка плигає)...
- Чому у мене залишилась карточка? Хто тут заховався?
- Чи можемо ми поселити у рукавичку собачку? Чому?
6.     Фізкультхвилинка.
Пташка високо літає,
Зайчик весело стрибає,
Тихо лис десь пробіжить.
Кабан під деревом сидить.
Десь в бар лозі спить ведмідь.
Всіх звіряток цих любіть!
7.     Гра “Дочитай речення до кінця”.
8.     Спостереження за мовою казки.
- Прочитайте початок казки. Як по іншому починають казки? Переробіть початок.
- Доберіть слова, близькі за значенням до слів: іде, біжить, собака, плигає, лихо.
- Доберіть слова, протилежні за значенням до слів: влізла, мало, загубив, сидить, питає.
9.     Розвиток зв’язного мовлення.
- Розглянь малюнки. Кого з героїв художник зобразив?
- Пригадайте, як закінчилась казка. Розкажіть її кінець.
- Давайте продовжимо казку. Куди ж тварини пішли зимувати?
10.  Робота у зошитах.
ІV. Підсумок уроку.
- Яку казку ми прочитали?
- Послухайте віршик, який також називається “Рукавичка”, і скажіть, чому хлопчику не вдалося поселити когось у рукавичку.
Вчора Галочка-сестричка
Казку прочитала,
Як у лісі рукавичка
Звірам домом стала.
Я покинув рукавичку
За городом, там, де ліс,
Та ні зайчик, ні лисичка,
Й вовк у неї не заліз.
Мабуть, дуже замала
В мене рукавичка?!
Взяв у мами зі стола,
З ліжка – у сестрички.
Рукавичок, мабуть, з п’ять
В ліс відніс –
Хай звірі сплять.
Я не знаю, як було,
Як у лісі сталось,
Та мені не повезло –
Від усіх дісталось.

- Чому ж хлопчику дісталося? Що він не зрозумів? 

Немає коментарів:

Дописати коментар