( тренінгове заняття)
Тема:« Права свої знай – та про правила й обов’язки свої не забувай»
Мета: розширити знання дітей про їхні особисті права, підвести учнів до розуміння
того, що необхідно не лише знати свої
права, але й сумлінно виконувати свої
обов’язки;прагнути розуміння необхідності виконувати правила поведінки в
школі;виховувати повагу до вчителів, однолітків та людей , що є старшими за
віком.Сприяти розвитку мислення, уяви, памяті і самостійності.
Обладнання: таблиця « Світова книга прав дитини», демонстраційний матеріал «Весела
абетка» (паровоз), презентація фізхвилинки, вислови про права і обов’язки,
роздатковий матеріал: бейджики, стрілочки ( для стежки), ватман для стежок, плакат з малюнком школи;
грамзапис мінус « Вчать у школі»
Хід заняття
І.Організація дітей
1.Емоційний настрій на заняття.
Ось
дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав,
То ж і ми часу не гаймо,
Урок з «Права дитини» починаймо.
Працювати час настав,
То ж і ми часу не гаймо,
Урок з «Права дитини» починаймо.
2.
Вправа « Я ….,Я люблю……( діти називають своє ім’я та улюблене заняття)
Вчитель: - Щоб
розпочати наше заняття , нам потрібно об’єднатися у групи.
3.
Вправа « Світлофор»( діти об’єднуються по кольорам
світлофора: червоний, жовтий, зелений; учні
займають робочі місця)
ІІ.
Повідомлення теми заняття
1.
Пісня «Вчать у школі»
(Діти разом з учителем
наспівують слова пісні)
По складах читать слова,
Про закони і права,
Вчать у школі (3 рази).
Їх дотримуватись всіх,
І дорослих, і малих
Вчать у школі (3 рази)
По складах читать слова,
Про закони і права,
Вчать у школі (3 рази).
Їх дотримуватись всіх,
І дорослих, і малих
Вчать у школі (3 рази)
2.Правила роботи у групах.
- Для того, щоб наша
робота була ефективною, пропоную повторити правила роботи :
Дисципліна –підтримувати тишу в
класі , говорити з дозволу;
Толерантність – поважати думку іншого,
уважно слухати, не перебивати;
Активність- брати участь у всіх
подіях, вправах, ситуаціях;
Чесність і щирість – надавати правдиву
інформацію;
Піднята рука – відповідати, піднявши
руку.
ІІІ. Актуалізація знань учнів
1.
Вправа « Мозковий штурм»
Ø
Що таке права дитини?( кожна група обговорює і
доповідач висловлює міркування)
2.
Зачитування правила про права
Права – забезпечені законом
можливості мати, користуватися й розпоряджатися соціальними благами й
цінностями, користуватися основними свободами у встановлених законом межах.
Ø
Які права дітей втілені на малюнках?
( хлопчик і дівчинка – з іменами – право на ім’я ;
діти відпочивають- право на відпочинок;
діти разом з сім’єю
- право на сім’ю ;
діти в їдальні – право на повноцінне
харчування;
діти в лікарні –
право на медичне обслуговування;
діти сухають і дивляться телевізор, комп’ютер – право на
інформацію;
діти сидять за
партами – право на освіту.
Ø Повторення прав дитини за
плакатом « Світова книга прав дитини» ( діти зачитують « ланцюжком»)
Ø Всі діти мають право на…
-життя
-любов і
турботу
-виховання у сім'ї
-повноцінне
харчування
-відпочинок і дозвілля
-освіту
-медичну допомогу
-вільне спілкування
-інформацію
-усі діти рівні у своїх
правах
-особлива
турбота
дітям-інвалідам
-особлива турбота дітям без сімей….
ІV.Ознайомлення з новою темою
ІV.Ознайомлення з новою темою
1.Відгадування загадки.
Стоїть вулик придорожній,
Уночі завжди порожній (школа)
Чистенькі віконця сміються до сонця
Діточки довкола – це наша люба (школа)
- Чому у загадці школа порівнюється з вуликом? (Велика кількість учнів, всі працюють під час уроків, а це багато шуму).
Стоїть вулик придорожній,
Уночі завжди порожній (школа)
Чистенькі віконця сміються до сонця
Діточки довкола – це наша люба (школа)
- Чому у загадці школа порівнюється з вуликом? (Велика кількість учнів, всі працюють під час уроків, а це багато шуму).
- А шумно найбільше на перервах, бо не всі діти
чемно себе поводять, напевно не знають «Правил поведінки в школі», своїх
обов’язків.
2.Оголошення, представлення теми та очікувальних навчальних матеріалів.
(Використовую демонстраційний матеріал «Весела абетка» (Паровоз). У вікнах вагончиків з букв розрізної азбуки викладені слова: «Обов’язки», «Правила». Учні читають. Це і буде темою нашого уроку.
- Навіщо вивчати правила поведінки учнів в школі? (щоб їх не тільки знати, а й виконувати)
Учитель:
- Ви всі різні та несхожі одне на одного. Як же зробити так, щоб такі різні люди все ж таки жили з повагою одне до одного? Для цього існують правила, які регулюють стосунки між людьми. Життя змусило людей встановити багато різних правил, і ми маємо справу з ними на кожному кроці. Ось у нашому класі на стенді теж є «Правила нашого співжиття», «Правила для учнів». Всі ви повинні дотримуватись цих правил, щоб у школі під час уроків було тихо, щоб кожен мав своє місце за партою, щоб легше було вас навчати, а вам – учитися.
- Уявімо собі, що водії не дотримуються правил дорожнього руху. Що б тоді було?
3. Надання необхідної інформації.
а) Зачитування учнями - експертами віршованих правил поведінки в школі.
2.Оголошення, представлення теми та очікувальних навчальних матеріалів.
(Використовую демонстраційний матеріал «Весела абетка» (Паровоз). У вікнах вагончиків з букв розрізної азбуки викладені слова: «Обов’язки», «Правила». Учні читають. Це і буде темою нашого уроку.
- Навіщо вивчати правила поведінки учнів в школі? (щоб їх не тільки знати, а й виконувати)
Учитель:
- Ви всі різні та несхожі одне на одного. Як же зробити так, щоб такі різні люди все ж таки жили з повагою одне до одного? Для цього існують правила, які регулюють стосунки між людьми. Життя змусило людей встановити багато різних правил, і ми маємо справу з ними на кожному кроці. Ось у нашому класі на стенді теж є «Правила нашого співжиття», «Правила для учнів». Всі ви повинні дотримуватись цих правил, щоб у школі під час уроків було тихо, щоб кожен мав своє місце за партою, щоб легше було вас навчати, а вам – учитися.
- Уявімо собі, що водії не дотримуються правил дорожнього руху. Що б тоді було?
3. Надання необхідної інформації.
а) Зачитування учнями - експертами віршованих правил поведінки в школі.
(Учні тим часом у себе на
паперових «стрілочках» шукають це саме правило, але записане одним
реченням, прикріпляють на плакаті.Робота по групах . Потім з цих «стрілочок»
учні викладають на дошці «Стежину правил», яка веде до школи).

1. Вчасно йди завжди до школи
Та не спізнюйся ніколи.
Вчись раніше пробудитись,
Щоб до школи не спізнитись.

І при цьому –
посміхайся.
Всіх вітай: дітей,
батьків,
Друзів і учителів.

І веди себе поважно.
Щоб чогось не
пропустити
Та все добре
зрозуміти.

Завжди руку
піднімай.
Там, де шум і крик
буває,
Працездатності
немає.

А не бігай, не
штовхайся.
Як ведеш себе негоже
–
Завжди травма бути
може.

В роздягальні не
штовхайся.
Одяг власний
зберігай
І чужий не розкидай.

Будь господарем у
нім.
Парти бережи і
стіни,
Скрізь поводь себе
відмінно.

В кожній щось цікаве
є.
То ж на книжці
не малюй
Та не рви її, не
псуй.

Скрізь дотримуйсь
чистоти.
Слідкувати завжди
треба,
Щоб порядок був у
тебе.

Там не бігають –
сидять.
Як їси – не
поспішай,
Все прожуй, тоді
ковтай.

Чистота там завжди
треба.
Пам’ятай
, що ти – людина
Й знати правила
повинна.

Не для того, щоб
сидіти.
Там хай квіточки
стоять.
Діти ж поруч
постоять.

Зайві ж речі не
беріть.
Ними можна
травмувати.
Всім про це потрібно
знати.

В гру на східцях теж
не грай.
Сходи – це вже
небезпека
Й до біди тут
недалеко.
15.Наполегливо учися.

Вчитись ти прийшов
до школи –
Не забудь про це
ніколи!
V.Фізхвилинка ( презентація)
VІ.Гра «Додай слово»
ü
Як прокинувся – вставай. Ти
до школи …( поспішай)
ü
Але й тут не поспішай.
Подивись, спочатку, чи нічого не забув, чи в портфелі все …. ( в порядку)
ü
В школі, в класі не брудни,
сміття бачиш …( підніми)
ü
Не носи в портфелі жуйки,
крейду, яблука, кнопки, цвяхи, сірники. А носи …( носовички)
ü
Будь охайним завжди сам,
уникай дірок і … ( плям)
ü
Вдома близьким не груби.
Менших захищай і … ( люби).
VІІ.Конкурс « З якої казки»
- Вгадати ім’я героя казки і які
правила поведінки порушив кожен із них або які права порушили проти них?
v
Хто утік від баби з дідом –
Не міг сидіти на
вікні.
Зустрів в лісі
різних звірів
І кожному співав
пісні?
А хитру лисицю
зустрів
І себе занапастив?
(« Колобок»- не слухав старших і попав у
біду).
v
В батька хлопчик дуже
гарний,
Незвичайний,дерев’яний.
Любить дуже батько сина забіяку ….(«Казка про Буратіно» –
не хотів вчитися у школі)
v
Працювала я у хатці,
Танцювала у палаці.
Є така у мене звичка —
Десь губити черевички.
(«Попелюшка» - примушували тяжко працювати)
Танцювала у палаці.
Є така у мене звичка —
Десь губити черевички.
(«Попелюшка» - примушували тяжко працювати)
v
Підробив він голосок,
Став малим співати.
Здогадалися вони:
Вовк — не наша мати.
(«Вовк і семеро козенят» – правила порушили козенята, а вовк порушив право -посягнув на життя козенят)
Став малим співати.
Здогадалися вони:
Вовк — не наша мати.
(«Вовк і семеро козенят» – правила порушили козенята, а вовк порушив право -посягнув на життя козенят)
v
Він звірят усіх лікує,
Від холери їх рятує.
Вилікує він за мить
Все, що в звірів заболить.
(«Айболить» - право на медичне обслуговування)
Від холери їх рятує.
Вилікує він за мить
Все, що в звірів заболить.
(«Айболить» - право на медичне обслуговування)
v
Сидить
півник на печі
Їсть смачненькі калачі.
Ось лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить півень рятувати,
В лиса півника забрати.
(«Котик і півник», півник не слухав старших)
Їсть смачненькі калачі.
Ось лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить півень рятувати,
В лиса півника забрати.
(«Котик і півник», півник не слухав старших)
VІІІ.Бесіда про обов’язки
1.
Вправа « Мозковий штурм»
ü Як ви розумієте значення
слова обов’язок ?(Кожна група обговорює , а доповідач висловлює думку)
2. Зачитування
правила.
Обов’язок - це
сукупність моральних зобов’язань людини перед суспільством.
(Обов’язок – це те, що ми повинні виконувати, щоб бути
корисними собі та оточуючим.Обов’язково
потрібно щось виконувати, хочеш ти цього, чи ні)
Ø
Який ваш головний
обов’язок?
( вчитися в школі, слухатися старших)
Ø
Коли ваші батьки стануть
старшими і немічними, який у вас буде обов’язок ?
( Доглядати їх в
старості, бо вони тепер дбають про вас малих)
3.Зачитування обов’язків з дошки ( на плакаті)
Ø Поважати права інших
людей
Ø Старанно вчитися у школі
Ø Виконувати посильну
роботу
Ø Берегти шкільне майно
Ø Бути чемними в школі,
вдома, на вулиці
Ø Дотримуватись правил
особистої гігієни
Ø Дотримуватись правил дорожнього руху
Ø Дотримуватись моральних
норм поведінки
Ø Охороняти природу
Ø Піклуватися про членів сімї, допомагати їм
Ø Поважати старших
ІХ.Підбиття підсумків
1.Вправа « Телеграма»
- І як підсумок нашого заходу попрошу Вас написати телеграму з 10-12 слів,
у якій будуть відповіді на такі запитання:
-Чи сподобалося тобі
заняття?
-Що було важливим?
- Чому навчилися?
- Що сподобалося?
2.Побажання
А на
завершення нашого заняття хочу вам побажати, щоб у вашому житті завжди все
складалося як найкраще, ростіть здоровими і щасливими!
Немає коментарів:
Дописати коментар