неділя, 31 січня 2016 р.

Відкритий урок математики у 1 класі

Тема. Лічба предметів. Побудова відрізка за даною текстовою умовою. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання.

Мета. Вчити швидко обчислювати приклади; розвивати пам’ять, логічне мислення, навички самостійної праці, пізнавальну активність учнів; виховувати охайність, старанність, працелюбність, дбайливе ставлення до природи.
                                  Хід уроку
І. Організація класу.
Добрий день! У добрий час!
Рада, діти, бачити вас!
Чи почули ви усі дзвінок?
Він покликав на урок!
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчата,
А за ними і хлоп’ята!



ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань учнів.
Сьогодні урок математики буде складатися зі сторінок усного журналу.
В самоті нудьгує Бабонька Яга,
Ледве шкутильгає кістяна нога.
Буде бабця рада дорогим гостям,
В ліс приходь до неї – все побачиш сам.
Чи хочете ви провідати Бабу Ягу?
А для цього нам треба перегорнути сторінки усного журналу. Скільки ж їх дізнаєтеся після каліграфічної хвилинки.

Каліграфічна хвилинка. Усна лічба.
У Бабусі Ягусі
Живуть гарні гуси.
Один сірий, один білий
Скільки їх в бабусі? (2)
Напишіть три цифри 2.

У Ягусі три копійки,
А в Горинича одна,
Допоможемо малята
Гроші їм порахувати (4).
Напишіть три цифри 4.
 Яка сума чисел 2 і 4 (6).
Напишіть 6 до кінця рядка. Отже, перед нами шість сторінок усного журналу.

Перша сторінка “Хатинка на курячих ніжках”
У бабусі Ягусі хатинка жива,
 Дві курячі ніжки вона не хова.
Ці ноги стирчать із хатини,
І мерзнуть холодної днини.
Купила їм чоботи Баба Яга
Не влізла в ті чоботи жодна нога.
Хатинка із босими ніжками
Блука лісовими доріжками.
Діти, хатинка боса, вона може поколоти ніжки об чагарники. А для того, щоб придбати взуття, потрібно знати розмір ніг. Тож, давайте допоможемо Бабі Язі дізнатися розмір ніг її хатини. Приготуйте математичні віяла.
1-1=   Д
8-4=   В
4+3=   А
10-6=  Д
3+1=  Ц
7+2=  Я
8-6=  И
5+3=  Й
( Діти називають відповіді, якщо вони правильні, вчитель відкриває “віконечко” із буквою)
Тож, який розмір взуття у лісової хатинки? (20)
Давайте знайдемо всі цифри від 1 до 20 (робота за таблицями Шульте).

Розкладання чисел.
Розмір дізналися, але ще треба знайти ціну.
Розкладіть числа 11, 12, 15, 19 на двоцифрове і одноцифрове числа.
Бабуся зовсім не вміє рахувати грошей, допоможемо їй.

“ Лабіринт”.
 








                                             10





                                                                                                                                             

Щоб дістатися до лісового базару, Бабі Язі треба пройти через троє воріт, щоб набрати 10 очок.
Молодці! Гарно попрацювали. Отже, тепер будуть гарні чоботи.

Друга сторінка смачний супчик”
Їсти бабця захотіла –
Узялась мерщій до діла.
Над багаттям в казані
Варить страви пресмачні.
Накришила змій у юшку
Потім кинула петрушку.
Мухомори молоді,
Ще й поган очки бліді.
Ой, і супчик вийшов лютий,
Цілих два відра отрути!
Діти, Баба Яга знає, що в супі все отруйне. Отже вона пообідає і отруїться. Але отрута зникне, коли ви правильно розв’яжете приклади “на полях зошита”.
Робота за підручником (стор.81, завдання 1).

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення вчителя.
Третя сторінка “Чарівний Клубочок”
У Баби Яги є чарівний клубок.
Він знає стежини усі на зубок.
Вам будь-який в лісі куточок
Покаже чарівний клубочок.
Але одного разу клубочок розмотався, зачепився за кущ ліщини і розірвався. Як же бабуся без клубочка буде?
Утім, є одна таємниця. Якщо ви навчитеся будувати відрізки за даною умовою, він знову стане суцільним.
  1. Повторення вивченого про дециметр.
Ми з вами знаємо, що відрізок можна виміряти сантиметрами. А на попередньому уроці ми вивчили нову міру довжини – дециметр.
Що таке дециметр? (вчитель опитує кілька учнів). Молодці!
Якими літерами позначається на письмі слово дециметр? (дм)
     2.”Чарівний клубочок” задав нам завдання “Хто із тварин знаходиться ближче до дерева, і на скільки.
-         То хто ближче?
-         Яка відстань собачки від дерева?
-         Яка білочки?
-         Якщо у задачі питається “На скільки...”, то що потрібно зробити?
6-4=2 (дм)
Давайте тепер розв’яжемо задачу 2 у підручнику.
  1. Читання умови вчителем.
  2. Креслення у зошитах першого відрізка довжиною 10 см.
  3. Розв’язування задачі.
-         Другий відрізок довший чи коротший?
-         На скільки довший?
-         Якщо довший, то якою дією розв’язуємо?
10+3=13 (см)
  1. Креслення у зошитах другого відрізка довжиною 13 см.
Молодці! Ось і став наш клубочок суцільним. Тож настав час для відпочинку.

ІV. Фізкультхвилинка.

V. Розвиток математичних знань.
Четверта сторінка “Бабусина ступа”
Нащо Ягуся тримає ступу?
У ступі можна зварити супу.
Пере білизну в ній бабуля,
Відро це, ночви, чавун, каструля.
Велика користь з цієї ступи.
В ній зберігає бабуля крупи.
Ще варить ступа гриби в сметані,
І носить воду старій для бані.
Ось, який “універсальний комбайн” ця ступа. Щоб її ніхто не вкрав, бабуся замкнула ступу на замок, а ключ загубила. Але замок чарівний, він відкриється лише тоді, коли ви розв’яжете приклади і прочитаєте, від кого Баба Яга закрила ступу.

Самостійна робота за варіантами (завдання 3)
І варіант починає із першого стовпчика,
ІІ варіант починає із третього стовпчика.
1 – ч,
8 – а,
5 – х,
0 – л,
2 – и,
9 – к.
Молодці! Тепер ступа ніде не дінеться. Але без чого вона не полетить? (без мітли)

П’ята сторінка “Чарівна мітла”
Мітла в бабусі теж не дрімає,
На ній в розвідку Яга літає.
Підлогу чистить із килимами.
Та відганяє мух з комарами.
Але якось Баба Яга літала в гості до Лісовика на мітлі. Раптом мітла поламалася. Що ж робити! Вона стане справною, коли ми розв’яжемо задачу 5 у підручнику.
-         Діти, скільки у вулику бджілок?
-         А скільки до них прилетіло?
-         Який розв’язок цієї задачі?
6+4=10
-         Скільки бджілок стало у першому вулику?
-         Скільки бджіл у другому вулику?
-         А скільки із нього вилетіло?
-         Який можемо скласти приклад?
6-4=2
-         Скільки залишилося?

Хвилинка відпочинку. Гра “Так чи ні”
Коли “так” ви плескаєте в долоні, коли “ні” – розводите руки у сторони.
-         Сьогодні середа? (Так)
-         На вулиці літо? (Ні)
-         Тиждень складається із семи днів? (Так)
-         Зараз урок математики? (Так)
-         Після ранку настає ніч? (Ні)
Відпочили, а тепер продовжимо працювати.

Робота з геометричним матеріалом.
Хто є вірним улюбленцем Баби Яги? Звичайно ж чорний кіт.
Шоста сторінка “Чорний кіт”.
Живе у Яги, як старенька каже,
Сто, а чи більше літ,
Чорний-пречорний, чорніший від сажі
Великий домашній кіт.
І вдень, і вночі, посьорбавши каші,
Охороняє вхід.
Чорний-пречорний, чорніший від сажі
Великий лінивий кіт.
 -Я зовсім не лінивий, - сказав кіт і пішов гратися. Чи пограємося ми із котом?
Дістаньте свої геометричні фігурки і покладіть ось так.
                                                                                                                    

(Діти дивляться декілька секунд, потім вчитель закриває фігури, а учні по пам’яті складають їх, після цього перевіряють).
 


                                  ,                                                  ,
Гра із звірятками
-         Із яких фігур складено звіряток? Скільки на цих малюнках однакових фігур?
 

 







VІ. Підсумок уроку.

Вручення призів за гарну роботу.

Немає коментарів:

Дописати коментар