неділя, 21 лютого 2016 р.

Виховний екологічний проект "Рідний край - кожній пташині рай"

Резюме проекту

1.     Тематичний напрямок проекту. Екологічний.
2.      Назва проекту . Рідний край – кожній пташині рай.

3.     Назва навчального закладу, який подає проект. Костопільська гуманітарна гімназія ім. Т.Г.Шевченка

4.     Виконавці проекту (кількість та категорія). 27 учнів 1-Б класу, їхні батьки, старшокласники, класний керівник – Плющ Юлія Олегівна.

5.     Цільова аудиторія (кому саме надається допомога). Допомога птахам, екології міста, учням, які піклуватимуться про птахів та екологію міста, батькам, які переконаються у необхідності консолідації зусиль дітей, батьків та навчального закладу задля досягнення мети екологічного та морального виховання дітей.

6.     Мета проекту. Створити умови для екологічного виховання учнів, виховання співчуття, розширення орнітологічних знань. Консолідація зусиль дітей, батьків та школи у вихованні учнів, у збереженні природи та екології міста через особистий приклад. Формувати в учнів систему знань, поглядів і переконань, які забезпечуватимуть громадську відповідальність за стан навколишнього середовища, готовність його поліпшувати, жити у злагоді з природою.

Конпект на тему "Щоб бути здоровими і все встигати робити!"

Тема. Щоб бути здоровим і все встигати робити.
Мета. Вчити свідомо ставитися до свого здоров’я. Дати дітям корисні поради щодо збереження і зміцнення здоров’я. Вчити дітей дотримуватися здорового способу життя: режиму дня, раціонального харчування, правил гігієни. Розвивати зацікавленість дітей до проведення фізкультурних вправ і загартовувальних процедур. Формувати вміння працювати в групах, прислухатися до думки інших.
Обладнання. Малюнки, що ілюструють приклади здорового способу життя; прислів’я та приказки, вислови про здоров’я, м’ячик для гри.

Календарне планування І семестр 1 клас за новою програмою









Календарне планування складено згідно з чинними  «Навчальними програмами  для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою. 1-4 класи» (2012 р.)
та підручниками для 1 класу

Свято Букварика

Свято Букварика

Вч.:    Добридень! Раді вас вітати на нашім урочистім святі! Ну що, усі зібралися у класі? Та ні, когось не вистачає. Кого? Самі ж бо відгадайте, а потім – радо привітайте.
(Звучить музика, заходять учні).
До школи радо хто спішить?
Хто старанно уроки вчить?
Хто хоче все на світі знати, Уміє і читати і писати?
Усі їх завжди пізнають.
Скажіть-но, як цих діток звуть?
Учні:   Шко-ля-рі!
Вч.:     Хто радує і тат, і мам?
Хто кожну справу робить сам?
Хто дружно й весело співа,
Родину щастям зігріва?
Усі їх завжди пізнають. Скажіть-но, як цих діток звуть?
Учні:   Шко-ля-рі!
Вч.:     Що ж, вітайте! Ось він – наш веселий, дружний 1 клас.
(Учні виконують пісню “Мама двері відчиня”).
Учні:   Усі зібрались в цьому класі,
Бо нині свято Букваря.
Нам трішки сумно, трішки шкода, -
Прощання надійшла пора.
Букварик – розумна книга,
Друг і порадник школяра.
Його шанує й дуже любить Уся весела дітвора.
И букварика чекаєм,
А його усе немає.
Де ж так довго забарився,
Може, в лісі заблукав?

Година спілкування з елементами тренінгових вправ "Людські цінності"

Мета: закріпити знання учнів про загальнолюдські цінності; розвивати вміння використовувати слова ввічливості, взаємоповаги; учити поважати старших; розвивати увагу, пам’ять; виховувати в учнів культуру поведінки.
Обладнання. картки, свічка, музика для релаксації, зображення сонечка, картки з прислів’ями, картки для роботи в парах, малюнок Карлсона, малюнки меню Карлсона, назви країн, мікрофон, сигнальні картки.

Хід заняття

І. Коло радості
Учитель. Доброго дня, дорогі мої діти! Я хочу, щоб сьогодні ви стали добрими чарівниками. Нехай здійсняться всі ваші бажання, а золота рибка вам у цьому допоможе. Станьте в коло радості. Давайте я перша почну свої добрі побажання вам:
Бажаю всім щастя і добра! (Діти передають золоту рибку по колу.)
Діти.
 Я бажаю всім здоров’я.
 Я бажаю всім радості.
 Я бажаю всім сонячного дня.
 Я бажаю веселих ігор, добрих друзів.
Учитель. Ми з вами говорили мовою доброти. Якщо доброта живе у світі, радіють дорослі і діти.
Сьогодні, діти, ми з вами вирушаємо до чудової країни - Країни Цінностей.
 Що таке цінність?
 А, які цінності, на вашу думку, повинна мати людина, щоб її поважали, любили, хотіли бути на неї схожими? (Відповіді дітей.)
Отже, сьогодні, подорожуючи по Країні Цінностей, ми відвідаємо місто Ввічливості, місто Доброти, місто Здоров’я.
Нумо, у дорогу!

Використання психогімнастичних вправ на уроках у початковій школі

     Вступ
      Уміння і бажання навчитися – це той фундамент, який має закласти вчитель початкових класів. Але у школі кожен учень пізнає не тільки навколишній світ, а й самого себе. Досвідчені педагоги і психологи, приділяючи достатню увагу кількісному накопиченню знань та умінь школярів, не забувають про якісні зміни, які відбуваються в житті  дитини у період навчання в початковій школі. Навчити дитину розуміти себе і своє місце в шкільному житті, допомогти налагодити взаємодію з однолітками і дорослими, затвердити в ній віру в себе і свої можливості – це теж завдання вчителя початкової школи.
     І першим кроком до втілення цих завдань у життя є створення комфортної психолого-педагогічної атмосфери у класі, за якої школярі відчували б розуміння своїх потреб з боку вчителя, забували б про страх і набували б упевненості, необхідної для самовираження. Як кажуть самі діти, «комфорт – це приємне спілкування з приємними тобі людьми».
     Як один із засобів налагодження такого спілкування в рівноправних системах «учитель – учень» , «учень – учитель», «учень – учень» пропоную систему психогімнастичних вправ, які можна проводити навіть замість фізкультхвилинок на будь-якому уроці.
     Метою застосування психогімнастичних вправ вважаю набуття учнями конкретних соціально-психологічних умінь, а саме:
  • вступати в конфлікт;
  • вільно висловлювати свою думку;
  • Висловити згоду чи незгоду;
  • Вибачитись і прийняти вибачення;
  • Прийти на допомогу іншим;
  • Приєднатися до думки інших;
  • Запросити інших до спільної роботи;
  • Бути приємним, привітним співбесідником;
  • Взяти участь у спільній роботі згідно з планом колективу.
    Результативність упровадження психогімнастичних вправ важко переоцінити. Час, необхідний для їх проведення, невеликий, але вони викликають яскраве емоційне піднесення школярів, позитивно впливають на їхні почуття й думки, збагачують їх досвідом самостійних роздумів, пошуків, розуміння себе та оточення.


Вправи для запам'ятовування словникових слів

Вправи та ігри для розвитку уваги

1.     “Ігри діда Буквоїда”

а) Вгадай слова за приголосними, перевір за словником, запиши.
         дтн                           срд                            пндлк
         дитина                     середа                       понеділок

б)  Добери слово за голосними, перевір за словником, запиши.
         еои                           иао                             уия
         Черговий                 виразно                     вулиця

    2.”Слово розсипалося”

Збери із даних груп літер слова і запиши їх.
        регйо                       цазьє                           ивнад
        герой                       заєць                           диван

3.     “Плутанина”

Збери зі складів слова та запиши їх.
        ше/ня/ки                ре/че/ке/ви                  ду/по/ре/пе
        кишеня                  черевики                      попереду

конспект уроку трудового навчання


Тема. Робота з рослинними матеріалами. Ікебана як мистецтво компонування рослинних форм. Виготовлення ікебани композиції з квітів і трав

Мета: вчити учнів створювати композиції з рослинних форм. Ознайомити з поняттям «ікебана». Вчити компонувати форми і кольори квітів, трав, гілочок у процесі створення ікебани;
розвивати фантазію, творчість, естетичний смак, уяву, образне мислення;
виховувати любов до рідного краю, бережливе ставлення до природи, любов і прагнення до прекрасного.

Обладнання: зразки ікебани, засушені квіти, трави, гілочки.



Хід уроку

І. Організація класу
— Діти, у народі кажуть, що добрий гість дому – радість. Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям.
До нас гостей багато завітало,
Повернемось обличчями до гостей
І лагідно промовимо: — Добрий день!
— Девіз нашого уроку такий:
У світ краси – полинем ми сьогодні
Бо де квіти, там завжди краса
Полинемо в країну Квіткової безодні
Де чути подих квітів і їхні голоса.

II. Повідомлення теми і мети
— Діти! Наша розмова сьогодні про квіти.

Були у матері – Природи
Дві донечки такої вроди:
Хто їх побачить хоч на мить, –
Не зміг забуть і розлюбить.
Голубооку звали Флора.
У неї очі наче зорі.
Завжди замріяна, тендітна,
Ласкава, ніжна і привітна
А Фауна – швидка як вітер.
Могла за птахами літати
І за оленями стрибати,
Та з білочками пустувати.
Обидві світ живий любили,
Відтак його боготворили.
Тож вирішила мудра мати
На посаг їм дарунок дати.
Мрійливій Флорі – світ рослинний
А жвавій Фауні – тваринний.
Щоб берегли і доглядали,
Від всього злого захищали.
Живуть в легендах і по нині
Живого світу дві богині.

Словникова робота.
— У вірші мова йде про Флору і Фауну. Флора це рослинний світ. Фауна – це тваринний світ! Але наша розмова на сьогоднішньому уроці про Флору, про рослинний світ, квіткові рослини, квітку. Отже, тема сьогоднішнього заняття: «Виготовлення ікебани – композиції з квітів і трав». Нам потрібно навчитися виготовляти композицію з квітів і рослин – ікебану.

III. Актуалізація опорних знань
 — Успіх сьогоднішнього уроку буде залежати тільки від вас дорогі діти. А зараз за допомогою чарівної країни Фауни та уяви і чарівних звуків музики ми з вами відправимось до Королівства квітів. Заплющіть, будь ласка, очі і уявіть собі квіткову галявину. Звуки музики допоможуть це вам зробити.
(Звучить музика, стук у двері. Заходить Королева Квітів з кошиком квітів у руках і тримає листа.)
   Діти відкрийте очі, до нас хтось завітав.
   Хто це?
Діти. — Та це ж Королева Квітів!
— Подивіться які чудові квіти у неї в кошику. Ще ранньої осені я з нею розмовляла, що в нас з вами буде таке заняття і вона заготовила і засушила для нас квіти і рослини для того, щоб ми з вами мали з чим працювати.
Але Королева віддасть нам квіти з кошиком у тому випадку, якщо ви гарно, активно будете працювати на сьогоднішньому занятті.
Королева Квітів.Добрий день вам, любі діти! В кошику у мене не тільки квіти, а ще й лист.
— Цікаво, а що нам пишуть.
Королева Квітів (зачитує). — Добрий день, дорогі майстри! Ми жителі Королівства Квітів, дізналися, що ви на сьогоднішньому занятті завітаєте до нас у гості. Дуже просимо Вас, допоможіть нашій квітці.
(Заходить квітка без пелюстків).
Квіточка жила у полі
Та потрапила у горе
Пелюсточки загубила
Квіткою бути не сміла
Пелюсточки ви знайдіть
Життя квітці поверніть
Щоби квітку оживить,
Ви кмітливість проявіть
І завдання – пелюстки
Всі від квітки розв'яжіть.
(На пелюстках записані загадки).
Діти, зараз Королева зачитає вам загадки, а ми відгадаємо і з пелюсток складемо квітку.
Королева Квітів.
Загадки
Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло,
Потім стало біле, біле,
І за вітром полетіло. (Кульбаба)

Я найперший зацвітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка
Бо мене не стане влітку. (Пролісок)

Наче сонце серединка
Пелюстків біла хустинка
Знає бджілка і мурашка
Що звуть квіточку... (ромашка).

Я на інших геть не схожий
Кучерявий та пригожий
Постелю під голе віття
Фіолетове суцвіття. (Ряст)

На квітник полиньте діти
Там козак стоїть між квітів
Весь червоний – гордий пан
Не козак це, а ... (тюльпан).
Має гарні жовті вічка
Й фіолетову спідничку
Запах ніжний і духмяний
Наповняє ліс весняний. (Фіалка)
 


Лист зелений і міцний
Сніг для нього не страшний
А коли весну стрічає
Сині очі розкриває. (Барвінок)

Дзвіночки в лісі ніжні-ніжні
Немов сніжинки білосніжні
В зеленім листі спочивають
П'янкий весняний запах мають. (Конвалія)
 


З-під снігу з'явився
Прокинувсь од снігу
Усіх запросив
Зустрічати весну. (Підсніжник)

Молодці, життя квітці ми повернули! Наші гості живуть серед квітів, послухайте, що вони нам розкажуть про квіти.

Ромашка. Вірш «У квітів сьогодні свято»

Чуєте пахощі в нашім дворі?
Квіти розквітли в ранковій порі.
Тут на світанку сам дощик ходив,
Білу лілею від сну розбудив.

Чисто помилися мальви у росі –
Личеньки круглі, рожеві усі.
Нижче під ними квасольки дрібні
Понапинали хустинки-вогні.

Он поставали майори у ряд,
Ніби зібрались йти на парад,
Тут чорнобривці чорняві в гурті,
В повнім цвіту – повняки золоті.
 


Синій паничик заліз аж на тин,
Просить в танок гордовитих жоржин.
Білій лілеї майор уклонивсь, –
Сонцем відразу квітник освітивсь!

Бджілка на скрипку заграла в цей час.
Джміль прилетів і приніс контрабас.
Музика лине – у нас йде урок
Свято ж сьогодні у наших квіток.

Королева Квітів. На землі існує безліч квітів. Квіти бувають садові: тюльпани, бузок, айстри, півники, чорнобривці. Їх люди самі вирощують, скільки кому потрібно. Польові: мак, ромашка, волошка. Є ще квіти лісові: підсніжники, фіалки, конвалії, проліски, ряст. Квіти чарують своїми пахощами. У природі немає двох однакових квіток. Кожна має свою форму, своє забарвлення. Ось така чарівна наша природа.
Колись люди несли квіти з лісу оберемками, рвали, хто скільки хотів. А нових не саджали. Отак і знищили всі польові, лісові квіти.
Через погане ставлення людей до квітів, їх знищення, багато з них занесено до Червоної книги. У місцях де зустрічаються ці квіти створено заповідники.

Ромашка. Вірш «Хай квіти живуть»

Зрізати квіти – це значить убити
У вазі вони не живі
Живі що на волі, в саду чи в городі
У лузі рясніють, траві
Дивитися сумно, як мертві красуні
Схиляють голівки униз
Коли б моя воля, була б у них доля
Тягнутись до сонечка ввись.

Отже, діти, природу, квіти ми повинні берегти. Потрібно пам'ятати, що рослини наші друзі, тому потрібно ставитись до них бережно, з турботою, по-господарськи. Не рвати у лузі, на полі, без потреби.
На території Хмельницької області також створено Червону книгу. До неї занесено рослини, які вимирають у нас. Можу навести вам приклад квітів, які дуже вам відомі – підсніжник, пролісок, сон-трава, нарцис, конвалія, ряст, фіалка.
(Показую Червону книгу).

Ромашка.      Вірш.
В Червону книгу ми занесли
Світ неповторний та чудесний.
Що поступово вимирає,
Давно рятунку в нас благає.

Невже в майбутньому на світі,
Не будуть квітнуть дивні квіти?
Конвалії й фіалки ніжні,
І вісник березня – підсніжник.

Невже ми більше не побачим,
Як сон-трава росою плаче.
Троянда степу, квітка мрій,
Жар-цвітом землю не зігріє.

Ми всі – господарі природи,
Тож збережімо її вроду.

Королева Квітів. — Молодці діти, молодці. Ви гарно відгадували загадки. Я з великим бажанням віддам вам кошик з квітами, але ще чогось не вистачає. Хочеться музики, якогось танцю.

Фізкультхвилинка
— А зараз ми відпочинемо, потанцюємо вальс квітів.
Королева Квітів. — Молодці, гарно відпочили. Віддаю вам кошик з квітами, працюйте старанно, а я буду спостерігати.

III. Практична робота
1. Бесіда
— Не завжди люди вирощували квіти цілий рік, не було раніше оранжерей, а людина завжди хотіла бачити квіти, милуватися їх красою. Тому квіти люди вишивали на серветках, рушниках, одязі, розписували посуд. (Показую)
Ось і ми з вами власноруч будемо творити красу, виготовимо композицію з природного матеріалу – ікебану.
2. Розгляд зразків
 


















— З чого створений букет?
— На чому закріплений букет?
3. Технологія виготовлення виробу
— Створення таких букетів, композицій – це справжнє мистецтво, воно має дуже давню історію і свої закони. Називається таке мистецтво і самі букети японським словом «ікебана», яке прийшло до нас з Японії. (Словникова робота.) Для ікебани можна використовувати як живі так і сухі рослини. Збирати матеріал для ікебани можна від ранньої весни до пізньої осені. Для букетів використовують квіти, листочки, мох, трави. Виконуючи роботу уважно придивіться до квітки, чим вона відрізняється від інших. Створюючи букет старайтеся побачити красу кожної окремої квіточки. А ще не забувайте про гармонію кольору і форми рослин, кількість квітів у букеті, символи квітів.
4. Самостійна робота
—  Сьогодні ми з вами будемо виготовляти ось таку ікебану. (Пояснення як? Скільки  квітів?) .
— Ми будемо працювати з ножицями. Давайте повторимо правила користування ножицями.
Правила безпечної роботи з ножицями
1.     Ножиці – це небезпечний інструмент, поводься з ними обережно.
2.     Використовуй ножиці із заокругленими кінцями.
3.     Не залишай ножиці у відкритому виді, завжди зберігай їх закритими у футлярі.
4.     На робочому місці поклади ножиці так, щоб вони не виходили за край столу, парти.
5.     Не тримай ножиці вістрями вгору.
6.     Не працюй тупими ножицями.
7.     Не ріж на ходу, під час різання не вставай з місця.
8.     Передавай ножиці закритими і кільцями вперед.
9.     Під час роботи ножицями притримуй матеріал лівою рукою так, щоб він не потрапляв на лінію різання.

— Одягніть фартушки для роботи.
(Звучить "легка" музика.)
— Думайте, фантазуйте і у вас вийде неповторний букет.
(Діти починають працювати).
— Скажіть мені, будь ласка, з яких квітів буде створена ікебана?
— Давайте ми з вами розкажемо, що ми підготували про кожну квітку.
— Перша квіточка Чорнобривець – символ вроди.

Діти.       Розквітають чорнобривці
У пахучім листі
Темно-бурими квітками
В жовтому намисті.
І такі вже дуже пишні
Чарівні, духмяні!
Усміхаються привітно
Дівчинці Оляні.

 — Друга квіточка Троянда – символ краси.
Троянда
Я квітка чарівна, чудова, незвичайна –
Відтінків, форм і різних кольорів.
Червона, біла, голуба і чайна,
Ну хто б всі кольори перелічив!
Але колючки завжди виставляю –
Це захисна реакція моя.
Так пелюстки тендітні зберігаю,
Так честь і ніжність захищаю я.
Я радість, щастя і любов дарую
Завжди на свято і в буденний день,
Слова найкращі від людей я чую.
А скільки про троянду є легенд.
В легенді розповідається, що коли з морської піни біля берегів Кіпру виникла прекрасна богиня Афродіта, Земля дуже розсердилася і вирішила зробити щось не менш прекрасне. Так виникла квітка троянди, яка своєю красою покликана змагатися з самою богинею краси.

— Третя квіточка Безсмертник – символ здоров'я.
Квітка смерть перемагає,
Тож ніколи не вмирає.
От безсмертником і зветься.
На здоров'я нам дається
Квітка ця. Вона безсмертна!
Подивись, яка шляхетна!
Як її не поважати?
Всім здоров'я може дати
І безсмертям наділити.
Як цю квітку не любити?
Її треба поважати
І сьогодні в букет взяти.

В легенді розповідається, був час на Землі, коли поміж квітами точилися незгоди. Запишалися Мальва, Ружа, Півонія та Лілея, що лише вони потрібні людям. І вони сказали:
— Навіщо засмічувати землю отим сміттям – любистком, волошками, барвінком, ромашками?
— Ні вигляду, ні запаху. Вся земля має цвісти тільки нами.
Почалася справжня війна, і багато квітів зникло з лиця землі. Тоді зібралися квіти і пішли до Бога на раду. Кожна квітка доводила Богові свою правоту. Лише одна квіточка мовчала.
— А ти чому мовчиш? – запитав Бог.
Мені неприємно слухати оту хвальбу, – мовила та.
— Оскільки ми живемо на землі, то мусить бути нам усім місце на ній. Одне лише мене засмучує, що впродовж короткого часу даруємо ми людям свою красу.
— А як твоє ім'я? – запитав Бог.
— Немає у мене імені.
— Імені не має, а пхаєшся до Бога з порадами, – сказала Ружа.
— Буде тобі ім'я, – сказав Бог. — Віднині і довіку бути тобі безсмертником.

— Четверта квіточка – хризантема.
(Продовжують працювати самостійно)

5. Презентація виробів. Захист
— Вийдіть, діти, на клас зі своїми виробами.
— Які б ви назви дали своїм виробам? Чому? (Барви Поділля, квіти дружби, букет для мами, осінній букет, подарунок бабусі, ікебана вроди, осінні барви, Чорнобривців посіяла мати)

IV. Підсумок уроку
— Ми сьогодні з вами познайомилися з частиною живої природи – квітами.
— Чого навчилися? (Виготовляти букет, композицію, ікебану).
— Що нового дізналися? (Що таке Флора, Фауна, Ікебана)
—  Що найбільше вам сподобалося?
— Неповторні диво-квіти! Вони цвітуть для щастя, для радості і добра, приносять у світ красу, ніжність, мовою квітів можна висловити свої почуття.
Квіти – це душа Землі. Вона дарує їх нам, щоб наші діти були ж такими чистими і тендітними, як пелюстки квітів. Тож нехай на Землі їх буде більше. І серед них будуть квіти вирощені вами. Дорогі діти, гості вам бажаю багато сонця у житті, щоб на протязі всього життя кругом вас росли і цвіли не бур'яни, а тільки квіти, міцного здоров'я вам, великого щастя:

Ромашка.  Щедро ллє проміння сонце
У твоє і моє віконце
Щоб в теплі ми виростали
Й квіти людям дарували
Й де б ми в світі не були
Щоб завжди любов несли
Щастя, радість і тепло
Щоб усе в квітках було
В світ прийшли ми: я і ти –
Для любові й доброти!
Будь привітним, працьовитим
Добрим, лагідним і спритним.
Вчися правдою прожити
Теплим словом вмій зігріти
Вчись завжди допомагати
І людині співчувати
І старайся так прожити
Щоб, як сонечко світити
І в душі завжди нести
Теплий промінь доброти!

— Молодці, діти, гарно працювали на сьогоднішньому занятті. Я вам всім дякую.

V. Оцінювання


VІ. Прибирання робочих місць