Мета:
закріпити знання учнів про загальнолюдські цінності; розвивати вміння
використовувати слова ввічливості, взаємоповаги; учити поважати старших;
розвивати увагу, пам’ять; виховувати в учнів культуру поведінки.
Обладнання.
картки, свічка, музика для релаксації, зображення сонечка, картки з
прислів’ями, картки для роботи в парах, малюнок Карлсона, малюнки меню Карлсона,
назви країн, мікрофон, сигнальні картки.
Хід заняття
І. Коло радості
Учитель. Доброго дня, дорогі
мої діти! Я хочу, щоб сьогодні ви стали добрими чарівниками. Нехай здійсняться
всі ваші бажання, а золота рибка вам у цьому допоможе. Станьте в коло радості.
Давайте я перша почну свої добрі побажання вам:
Бажаю всім щастя і добра!
(Діти передають золоту рибку по колу.)
Діти.
Я бажаю всім здоров’я.
Я бажаю всім радості.
Я бажаю всім сонячного
дня.
Я бажаю веселих ігор,
добрих друзів.
Учитель. Ми з вами говорили
мовою доброти. Якщо доброта живе у світі, радіють дорослі і діти.
Сьогодні, діти, ми з вами
вирушаємо до чудової країни - Країни Цінностей.
Що таке цінність?
А, які цінності, на
вашу думку, повинна мати людина, щоб її поважали, любили, хотіли бути на неї
схожими? (Відповіді дітей.)
Отже, сьогодні, подорожуючи
по Країні Цінностей, ми відвідаємо місто Ввічливості, місто Доброти, місто Здоров’я.
Зупинка «МІСТО ВВІЧЛИВОСТІ»
А як ви думаєте, яку
людину вважають увічливою? (Відповіді дітей.)
Увічливість. Це один з
неодмінних компонентів спілкування людей, що є ознакою культурності.
Увічливість робить людину привабливою, викликає до неї почуття симпатії.
Недарма ввічливість вважають однією з ознак вихованості.
Учениця. Я теж дуже ввічлива
дівчинка, знаю багато чарівних слів:
Я коли прокинусь вранці,
То замість «добрий ранок»
Кричу на кухню мамі з
спальні:
«Готовий вже сніданок?».
Як із ліжка я зіскакую, -
Кричу бабусі: «Дякую!».
А потім, з’ївши свій
сніданок,
Усім кажу я: «Добрий ранок!».
Що переплутала
дівчинка?
А ви вмієте
користуватись чарівними словами?
Увічливість - уміння
поводити себе так, щоб іншим було приємно з тобою.
Будь завжди привітним:
вітайся при зустрічі, дякуй за допомогу, ідучи- прощайся.
Не примушуй за тебе
хвилюватись. Ідеш - скажи, куди й о котрій годині повернешся.
Не капризуй, не бурчи.
Твоє капризування може зіпсувати настрій іншим.
Бути ввічливим, це не
лише говорити чарівні слова, це також і вміння поводити себе культурно,
виховано. От послухайте.
В їжачка, в їжачка,
Іменини край струмка.
За столом сидять рівненько,
Зайчик, Білочка руденька,
І пухнастий Хом’ячок,
І рогатий Слимачок.
П’ють чайок, торт їдять, -
Не шумлять і не кричать.
Всі чемненько розмовляють,
Їжачка поздоровляють.
Бо в гостях, мої малята,
Їм не личить пустувати.
Чи правильно вели себе
гості?
У неділю із гостей хлопчики
вертались.
А дружок у них питає: «Як вам
гостювалось?».
Та нічого, все, як
слід. Тільки бачиш, друже.
В тому домі хазяї -
некультурні дуже.
Некультурні хазяї, грубі,
нехороші, -
З нас при вході не зняли
шапки і калоші.
Навіть з наших кожушин снігу
не струсили,
Тому так, як увійшли, і до
столу сіли.
Чи дійсно хазяї були
некультурні?
Учитель: — Що ж, повчимо цих
хлопців чемності.
Гра «Устав чарівне слово»
(вивішуються слова на дошці).
Розтопить серце всякого
сердечне слово - Дякую.
Якщо їсти вже не в
силах, то скажем мамі що? - Спасибі.
Зазеленіє старий пень,
коли почує - Добрий день.
Коли згасає сонце і
зоря лягає на плечі, серед знайомих голосів ми чуєм - Добрий вечір.
Розтане навіть крига
від слова теплого - Спасибі.
Щоб зустрітися знову в
годину призначену, кажу щиро і завжди я всім - До побачення.
Учитель. Давайте утворимо і
запам’ятаємо прислів’я, з’єднавши їх окремі частини.
Слово чемне
3) скрізь шанують.
Скромність прикрашає
4) той не шанує себе.
Увічливих і лагідних
2) людину.
Хто не поважає
інших,
1)
кожному приємне.
Учитель. Бачу, що учні нашої
школи стараються бути вихованими і ввічливими. Але хочу ще раз у цьому
переконатися і пропоную вам пограти в гру «ТАК чи НІ». Згодні? Якщо
погоджуєтеся зі мною, то плескаєте в долоні, а якщо не згодні, то сильно
крутите головою в різні боки. Зрозуміло? Тож будьте уважні!
Ви вдома мамі
помагаєте?
Ліжко зранку
застеляєте?
Посуд миєте?
Чашки б’єте?
А стареньких поважаєте?
А маленьких ображаєте?
Йдеш по вулиці - сміти,
буде тьоті що мести.
Назбирай камінців і
кидай у горобців.
Не топчи травинку, не
зірви рослинку.
Упіймаєш кота - покрути
за хвоста.
А прийдеш до школи - ні
з ким не вітайся.
У транспорті місцем
старшим поступайся.
Учитель. Я дуже рада, що наші
діти знають, як треба себе поводити. А ми подорожуємо далі.
Зупинка «МІСТО ЗДОРОВ’Я»
Як ми можемо зберегти
здоров’я?
Ми можемо сказати, що
здоров’я - головне в нашому житті?
Усі ви хотіли б мати
успіх у житті, мати професію, виховувати дітей. Для досягнення всіх цих бажань
нам потрібно здоров’я.
Зустріч
з Карлсоном.
Учитель. Ой, а хто це нас
зустрічає. Так, Карлсон. На жаль, він не такий веселий, як завжди. Він
захворів. Як ви думаєте, чому він захворів?
Карлсон їсть багато
солодкого. Ось його меню на день (показ малюнка меню).
Що ви можете сказати? Що б ви
порадили йому?
Карлсон тепер постарається
дотримуватись правил здорового харчування.
Гра «Корисно -
шкідливо» (робота із сигнальними картками).
Учитель. А ще Карлсон хоче
дізнатися, що шкідливо для нашого
здоров’я, а що корисно. Якщо
це корисно - показуєте картку синього кольору, а якщо шкідливо - червоного
кольору.
Матеріал для гри. Займатися
фізкультурою, обходитися без сніданку, дбати про гігієну, їсти на ходу, дотримуватися
режиму дня, читати лежачи, обідати цукерками, умиватись без мила, грати в
спортивні ігри, довго спати, ходити до басейну, смоктати пальці, провітрювати
приміщення, вживати вітаміни, тягти до рота ручку, одягатись відповідно до пори
року.
Учитель. Молодці! Карлсон
дуже вдячний вам. І бажає вам здоров’я.
Отже, ви повинні турбуватися
про своє здоров’я, тому що ранок починає день, а дитинство починає життя
людини. А ми продовжуємо працювати.
Зупинка «МІСТО ДОБРОТИ»
Прослуховування пісні
про доброту (Н. Май «Пісня про добро»).
Учитель. Послухайте пісню і
скажіть, про що в ній співається?
І мабуть, ви здогадалися, що
ми потрапили до міста Доброти. У цьому місті проживають лише добрі люди. А як
ви гадаєте, з чого видно, що людина добра? (З її добрих учинків.)
Учитель. Діти! Як видумаєте,
яка це хороша людина?
Продовжіть: «Добра людина
ніколи. »
Учитель. Кожен день нам
потрібно вирішувати ті чи інші життєві задачі, здійснювати вчинки. Давайте
проаналізуємо такі ситуації.
Ситуація 1. Учень,
повертаючись із школи, побачив, як бабуся поклала на лавочку важку сумку, не
могла віддихатися. Він підійшов до неї і запропонував свої послуги. Хлопчик
допоміг донести сумку, хоча йому було не по дорозі.
Наступного разу, йдучи до
школи, він побачив на перехресті дідуся, який ніяк не міг перейти вулицю.
Хлопчик підійшов до нього, узяв за руку і перевів на інший бік вулиці. Тільки
дідусь хотів йому подякувати, а хлопчика вже й слід простив.
Ситуація 2. Коли
бабуся-сусідка, яка захворіла, попросила хлопчика допомогти їй викинути сміття,
він згодився. Але за умови, що за це вона повинна йому віддячити.
Проаналізуйте ситуації
і скажіть: які мотиви спонукали хлопчиків робити добру справу?
У першому випадку
хлопчик діяв безкорисливо, а в другому - з вигодою для себе.
Як ви думаєте, чи зможе
другий хлопчик безкорисливо робити добро людям? Як би ви вчинили на місці
хлопчиків? Де і як проявляєте доброту?
Висновок: Робіть добро задля
самого себе, будьте в цьому безкорисливі.
Вправа «Сонце доброти».
Робота в групах (2 промінчики).
Учитель. На честь хороших
людей запалимо на небі «Сонце доброти».
Для цього на промінцях
напишіть риси, притаманні гарній людині.
Учитель. У народі кажуть:
«добро творить чудеса». Запалимо свічку й уявимо, що вона магічна. І хто візьме
її в руки, перетвориться на чарівницю (чарівника). Включіть фантазію, уявіть,
щоб ви зробили доброго, будучи чарівницею (чарівником)?
Якби я стала (в)
чарівницею (чарівником), я б зробила так .
Що для вас означає
слово «доброта»?
Чи потрібна вона людям?
Учитель. Злегка витягніть
руки вперед долонями вгору і закрийте очі. Уявіть те, що я вам скажу (звучить
приємна музика).
Намалюйте у своїй уяві квітку
добра і гарного настрою. Покладіть її на дві долоньки. Відчуйте, як вона
зігріває вас: ваші руки, ваше тіло, вашу душу. Від неї йде дивний запах і
приємна музика. І вам хочеться її почути. Подумки помістіть все добро і гарний
настрій цієї квітки всередину, у своє серце.
Відчуйте, як добро входить у
вас, додає вам радості. У вас з’являються нові сили: сили здоров’я, щастя і
радості. Ви відчуваєте, як ваше тіло наповнюється задоволенням і радістю.
Ви поки ще діти, попереду вас
чекає багато справ. Ви маєте зробити нашу планету Земля красивою. Для цього ви
повинні вирости сміливими, добрими, ввічливими.
А тепер відкрийте очі. Я
хочу, щоб із заняття ви взяли гарний настрій, теплі почуття, корисну
інформацію.
Учитель. У вас на партах
лежать паперові сердечка. На них напишіть ті цінності, які ви вважаєте
головними для себе. Ваші сердечка утворять алею Цінностей (їх прикріплюють на
дошку).
Учитель. Дякую за вашу
роботу. І бажаю вам, щоб доброта завжди жила у ваших серцях. Щоб були ви
здорові. Цінували кожну мить свого життя.
Наприкінці нашого уроку
попрошу вас відгадати, про шо йдеться у даному тексті: «Вона нічого не коштує,
але створює багато чого. Вона збагачує тих, хто її одержує, не збіднюючи тих,
хто її дарує. Вона триває мить, а в душі залишається надовго. Немає багатіїв,
хто міг прожити без неї, і немає таких бідних, які не стали б багатшими її
милістю. Вона створює щастя в душі. Водночас, її не можна ні купити, ні
вкрасти, ні позичити, бо вона - це цінність, яка не прагне жодної користі».
(Усмішка.)
Учитель. Бажаю, щоб усмішка
не сходила з вашого обличчя. Пам’ятайте, що кожен з вас отримав право на життя
і ви повинні прожити його якнайкраще!
Немає коментарів:
Дописати коментар